Zápaly hrajú oveľa dôležitejšiu úlohu, než akú im doteraz moderná medicína pripisovala. V skutočnosti trpíme zápalmi mnohokrát častejšie, ako oficiálna medicína priznáva.
Čo je zápal v tele a ako sa prejavuje?
V prvom rade treba povedať, že zápal je obranný proces organizmu a jeho hlavnou úlohou je vytvoriť mikroprostredie pre hojenie. Zápaly môžu postihnúť celé naše telo a prejavujú sa najmä začervenanou pokožkou, bolesťou, opuchom, či zvýšenou teplotou. Mnohé z nich odoznejú po niekoľkých dňoch, no práve chronické zápaly môžu človeka sprevádzať po celý život. Sú tiché, nenápadné, bez viditeľných príznakov, napádajú organizmus zvnútra, a tým sú pre nás nebezpečné.
Rozlišujeme zápal
- akútny
- chronický
- tichý
Akútny zápal slúži imunitnému systému ako účinná zbraň v obrannej reakcii pri bakteriálnych infekciách. Prebieha rýchlo a má typické príznaky zápalu - začervenanie pokožky, opuch, bolesť, zvýšená teplota. Pri tomto type zápalu su aktivuje obranný systém organizmu, tkanivo sa výrazne prekrvuje a do postihnutej oblasti putuje veľké množstvo červených krviniek. Biele krvinky likvidujú cudzorodé telieska a zsiahnuté tkanivo sa obnovuje. Po jeho obnovení zápalová reakcia odoznieva a telo opäť normálne pracuje. Akútny zápal je preto dôležitým ozdravným procesom a telo nijak nepoškodzuje.
Chronický zápal na rozdiel od akútneho zápalu pretrváva v tele dlhšiu dobu a predstavuje tak pre naše telo enormnú záťaž. Imunitný systém bez prestania bojuje proti zápalotvorným látkam a agresorom. Následne spôsobuje vážne poškodenia a poruchy, ktoré vedú ku chronickým ochoreniam. Je napríklad príčinou chorôb ako vysoký krvný tlak, alergie, astma, nadváha, bolesť kĺbov, ochorenia kože.
Tichý zápal (silent inflammation), nazývaný aj skrytý zápal, možno prirovnať k sopke, ktorá ešte nevybuchla. Nevykazuje typické príznaky zápalu, no spôsobuje, že náš imunitný systém je neustále v stave pohotovosti, až sa nakoniec môže obrátiť sám proti sebe. Takýto zápal dlhodobo napáda zdravé tkanivo a bunky, či krvné cievy. Mnoho ľudí má trvalé ľahké zápaly celé roky, pričom o tom ani netušia.
Ako sa brániť proti skrytým zápalom?
Ak sa nenaučíme žiadne protiopatrenia, otvárame natrvalo brány rôznym chorobám, ako je diabetes 2. typu, artróza, srdcový infarkt, mŕtvica, rakovina, či Alzeimerova choroba. Za hlavné príčiny tichých aj chronických zápalov sa považuje predovšetkým nedostatok pohybu, nutrčný deficit, stres, strava bohatá na tuky a cukry, konzumácia alkoholu a fajčenie.
Keďže chronické a skryté zápaly prebiehajú v tele nepozorovane, prvými príznakmi môžu byť vyčerpanosť, únava a celkový pokles pohody. Množstvo chronických a skrytých záaplových ochorení v posledných rokoch celosvetovo značne pribudlo. Naše telo má dômyselný imunitný systém, ktorý mu pomáha brániť sa voči útočníkom. Je schopné poraziť patogény a vytvárať si protizápalové látky. No nato, aby sme naše telo podporili musíme mu dodať nielen správne potraviny, ale aj dostatok pohybu a psychickú výživu.
Hlavnými protizápalovými živinami sú vitamín D, C, E, zinok a 3-omega mastné kyseliny.
Vitamín D - známy aj ako slnečný vitamín, patrí medzi esenciálne vitamíny, čo znamená, že je podstatný pre život. Pôsobí na imunitný systém ako hybná sila, nakoľko aktivuje určité imunitné a obranné bunky. Nedostatok tohto vitamínu vedie k stresu. Jeho dostatok naopak zabraňuje chronickým zápalovým procesom, posilňuje vstup ďalších minerálnych látok do organizmu, ako sú vápnik, zinok, meď a mangán a má preventívne účinky proti rakovine. A čo je najväčšou zásobárňou vitamínu D? Slnko. Existuje len málo potravín, ktoré by obsahovali významné množstvo vitamínu D. No počas slnečných dní naše telo doslova prahne po dotyku slnečných lúčov. Preto je na nás, aby sme využili priazeň ročného obdobia a čo možno najviac sa slnili.
Vitamín C - je mocným zdrojom pre imunitný systém a vykonáva "práce všetkého druhu". Je dôležitý pre naše telesné bunky, ochraňuje cievy, podporuje hojenie rán, znižuje cholesterol a celkovo má vitulizujúci účinok na organizmus. Favoritom obsahu vitamínu C je ovocie (jahody, kiwi, rakytník, šípky, citrusové plody) aj rôzne druhy zeleniny (paprika, ružičkový kel, brokolica).
Vitamín E - je najväčším priateľom buniek. Chráni ich a omladzuje. Chráni štruktúru mastných kyselín pred poškodením zo strany voľných radikálov a má tak významný prínos pri prevencii pred vznikom rakoviny. . Taktiž chráni ostatné vitamíny rozpustné v tukoch pred oxidáciou. Významné množsto prírodného vitamínu E nájdeme v rôznych druhoch rastlinných olejov, najmä v olivovom, ale aj v paprike, zelených fazuľkách, čiernom korení, slnečnicových semienkach, hlávkovom šaláte, či v lososoch.
Zinok - je chemický prvok, ktorý patrí k esenciálnym, teda stopovým prvkom, podstatným pre náš život. Vyskytuje sa v zemskej kôre a v rôznych živých organizmoch, a to v rozličnej koncentrácii. Naše telo si ho nedokáže ukladať, preto je jeho neustály prísun veľmi dôležitý. Zodpovedá za sprvne fungovanie mnohým procesov v našom tele, podporuje delenie buniek a funguje ako "lapač" voľných radikálov. Pri dostatočnom zásobovaní zinkom je organizmus omnoho odolnejší, výkonnejší a rýchlejšie sa regeneruje.
Zdravou stravou, ktorá obsahuje kvalitné výživné látky, dostatok vitamínov a minerálnych látok, vlákniny môžete svojmu telu výrazne napomôcť k ochrane pred skrytými zápalmi, ktoré pre nás predstavujú nebezpečenstvo, niekedy dokonca ohrozujú život.
Moderné lekárske výskumy poukazujú v súčanosti aj na zápaly z psychosomatického hľadiska. To znamená, že všetko, čo nezvládame na úrovni vedomia, teda na duchovno-duševnej úrovni, sa ponára do tela. Konflikt, ktorý na úrovni vedomia zostáva nevyriešený , rozvíja tendenciu prejaviť sa v tele. Toto však môže to byť pre naše telo nebezpečnejšie ako sa javí. Duševný vplyv odkrýva ďalší zdroj skrytých zápalov a pri neustálom odsúvaní riešenia nášho psychického stavu, zostávajú tieto zápaly zahalené tajomnom a vymykajú sa trvalej liečbe.
Zápal je hlavnou príčinou všetkých chronických civilizačných ochorení. Konvenčná medicína doporučuje na zápal predovšetkým lieky, ktoré majú často mnohé vedľajšie účinky. No v skutočnosti ide len o potlačenie príznakov, nie o riešenie zápalu v tele. Chronický zápal možno vyriešiť prísunom protizápalových potravín a úpravou stravy. No aj to v mnohých prípadoch nestačí. Preto je vhodné prihliadať na chronické či skryté zápaly komplexne a celostne. Pridať bylinné prípravky, doplnky stravy, pohyb a cvičenie, prirodzené, nespracované potraviny. A spolu s výživou sa starať aj o svoju dušu a myseľ.
V našej ponuke nájdete viacero titulov zaoberajúcich sa problematikou skrytých zápalov. Ak dovolíte, odporučili by sme Vám titul Sryté záněty, ktorého autorkou je Silvia Bürkle. Je inžinierkou v oblasti potravinárstva a odborníčkou na výživové metódy s ťažiskom v dietetike. Mnoho rokov pracovala v oblasti vývoja nových produktov a kontroly kvality. Má talent zrozumiteľne zdieľať informácie a komplexné súvislosti, ktoré zároveň doplňuje mnohými príkladmi. A je autorkou mnohých úspešných kníh na tému zdravej výživy.